پشتیبان گیری از اطلاعات

پشتیبان گیری از اطلاعات واجب تر از نان شب

روی برخی چیزها نمی‌شود فقط ارزش مادی گذاشت اطلاعات شخصی و مهم از این دسته هستند.

هدف بکاپ گرفتن چیزی نیست جز اینکه خیال شما را از بابت از دست ندادن اطلاعات مهم راحت کند.

اگر تا الان جدی به پشتیبان گرفتن از اطلاعاتتان فکر نکرده اید حتما برایتان پبش نیامده که حاصل چند ماه کار روی یک پروژه به خاطر سوختن هارد از بین برود.

به یاد دارم یکی از همکلاسی‌هایم زحمات 3 ماهه‌اش روی پایان نامه به خاطر خرابی هارد از دست رفت و این در و آن در میزد که لپتاپش را ریکاوری کند. معمولا بهترین دستگاه ها و نرم افزارهای ریکاوری هم همه فایل های ازدست رفته را برنمی گردانند.

هارد کامپیوتر و علی الخصوص لپتاپ شما ممکن است هر لحظه از کار بیفتد.

شوک الکتریکی، نوسان برق، ضربه خوردن، ویروسی شدن همه اینها برای کامپیوتر اتفاق می افتد.

پس هیچ وقت به کامپیوترتان اعتماد نکنید.

از چه چیزهایی پشتیبان تهیه کنم؟

حالت کامل و درستش این است که از هر چه  روی یک سیستم یا یک هارد دارید، حداقل دو نسخه مجزا پشتیبان داشته باشید. اما شاید نداشتن هزینه برای هارد اکسترنال مانع این کار باشد.

به هر حال حداقل کار این است که از اطلاعاتی بکاپ بگیریم که از دست رفتن آنها برایمان حکم مرگ و زندگی دارد و صرفا با هزینه مالی نمی‌شود آنها را جبران کرد. مثل پروژه های کاری و  درسی،عکس های خانوادگی.

حداقل دو نسخه در دو جای مختلف

باید این را یادآوری کنم خیلی ها را می بینم یک سری فایل ها در کامپیوتر دارند آنها را بر می دارند و روی هارد اکسترنال می ریزند. این را نمی گوییم بکاپ گرفتن.

فایلی که فقط از آن یک نسخه داری که دیگر بکاپ نیست بکاپ باید حتما علاوه بر نسخه اصلی یک کپی از آن در یک هارد مجزا یا در اینترنت(فضای ابری) موجود باشد.

چگونه از اطلاعات بکاپ بگیرم؟

اگر فایل ها و پوشه های شخصی وغیر شخصی دارید خیلی ساده می شود از آنها کپی گرفت و در جایی دیگر نگه داشت.

من همیشه عادت دارم از فایل های مهم علاوه بر اینکه در یک هارد اکسترنال بکاپ می گیرم یک نسخه هم روی گوگل درایو داشته باشم.

اگر جیمیل داشته باشید به ازای هر اکانت گوگل به شما 15 گیگ فضای رایگان می دهد.

اگر هم بخواهید یک کمی دقیق تر و حرفه ای تر باشید بهترین کار استفاده از نرم افزاری است به نام acronis.

خوبی این نرم افزار این است که نسخه iso هم دارد یعنی می توانید مثل یک ویندوز از آن یک فلش یا سی دی بوتیبل (bootable) تهیه کنید و حتی بدون نصب روی سیستم عامل به شکل بوت اجرایش کنید. بسیار به درد مواقعی می خورد که ویندوز بالا نمی آید.

کار با acronis خیلی ساده است. وقتی برنامه را اجرا کنی به تو لیست همه درایوها حتی اگر فلش دیسک یا هارد اکسترنالی وصل کرده باشی را نشان می دهد.

می شود از همه هارد یک ایمیج گرفت یعنی در همین حالتی که هارددیسک قرار دارد با همین ویندوز و نرم افزارها و فایل ها ویروس ها هم هیکجا یک نسخه از آن را به شکل یک فایل برای تو ذخیره می کند. و هر زمان که بخواهی می توانی دوباره همین فایل را با استفاده از اکرونیس بازیابی کنی دوباره همان اطلاعات سر جایشان خواهد بود. این شکلی دیگر به نصب دوباره ویندوز درایورها و برنامه ها نیازی نیست.

ممکن است یک سری نرم افزارهایی داشته باشید که اطلاعات خاصی را نگه می دارند. این شکلی همه آن اطلاعات دست نخورده باقی می ماند و نیازی نیست از تک تک آنها بکاپ بگیرید.

اگر هم نخواستید از کل هارد پشتیبان گیری کنید یک یا چند درایو خاص و حتی جند فولدر خاص را هم با acronis می شود بکاپ گرفت.

سی دی و دی ودی هرگز

دی وی دی ها ضعیف ترین وسیله ذخیره سازی اطلاعات هستند.

  • راحت خش می گیرند و احتمال از دست رفتن بکاپ زیاد است
  • سرعتشان پایین است و انتقال اطلاعات با آنها بسیار زمان بر است.

پس حتما روی یک هارد اکسترنال یا روی یک کامپیوتر دیگر یا حداقل روی یک فلش مموری فایل های پشتیبان را نگه داری کنید.

استفاده از فضای ابری

نگه داری بکاپ روی اینترنت یک گزینه خیلی خوب است چون تا حد زیادی خیالمان راحت است که آن شرکت یا سایت کار نگه داری سخت افزاری را انجام می دهد. اما مشکلاتی هم دارد به خصوص اگر رایگان باشد.

مثلا همین گوگل درایوی که مثال زدیم ممکن است یک روز به سرش بزند و به هوای تحریم‌ها اکانت ایرانی ها را ببندد.

استفاده از سرویس های ایرانی مثل ابرینو ایرانسل هم گرچه می تواند برای کاربرهای حرفه ای گزینه بهتری باشد اما بالاخره در اینجا نباید همه تخم مرغ‌هایمان را در یک سبد بگذاریم چون سرویس های ایرانی سابقه طولانی در عدم پاسخگویی و مشتری مداری دارند.

 

حالا شما از تجربه های خوب و بد خودتان را پشتیبان گرفتن یا نگرفتن از اطلاعاتتان بگویید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *